Jdi na obsah Jdi na menu
 


ŠKOLA ZAD – 4

 

 

 

 

Zásady biomechaniky, správný sed a předklon.

 

 

Automobilizační cvičení krční, hrudní a bederní páteře. / viz příloha/.

 

 

 

 

 

Biomechanika – je věda se zákony mechaniky aplikovanými na živý organismus. Princip biomechaniky je správně zatěžovat hybný systém a nepřetěžovat ho!!!!

Typy zatěžování jsou: 1/ v ose

                                     2/ v ohybu

Těžnice je přímka vedená z těžiště těla ve směru přitažlivosti zemské.Biomechanicky správně těžnice těla prochází v ose otáčení a nevzniká ohybové napětí. Naopak při nesprávné poloze prochází osa těžnice před osou otáčení. Vzniká špatné ohybové napětí.

 

 

1/ Osové zatěžování –vzniká zátěží v ose páteře tlakem a tahem, na ploténku je to rovnoměrně rozložené / nehrozí poškození/.Síla je rovnoměrně rozložena.

 

 

2/ Ohybové napětí – je škodlivější, protože tlak není všude stejný. Asymetrickým zatěžováním vzniká škodlivé napětí v ohybu s možným poškozením struktur.

 

Odstranění problému:

 

1/ stejné zatížení na druhé straně / např. nákup do 2 tašek/.

 

                                       

 

2/ vyvážení tahem na druhé straně / např. vzpřímení trupu aktivací

 

                                           svalů – vzpřimovačů trupu/.

 

                                        

 

3/ podepřením zatížené strany / např. podepřením hlavy při práci vsedě, podepřením  rukou o stehno při práci v předklonu na zahrádce, podepřením jednou rukou o okraj vany při jejím čištění apod.

 

Správný sed

 

Kulatý sed  není na pohled nejpohodlnější. Působením gravitace vzniká uvolněný sed a záda se zakulatí. Důsledkem je nerovnoměrné rozložení tlaků na ploténku / klínovitá deformace, přetížené zadních vazů a svalů/. Vznikají adaptační změny na páteři –spondyloza, osteofyty. Krátkodobý kulatý sed je možný pouze u zdravé páteře.

 

Požadavkem pro správný sed je dobrá sedací plocha mírně skloněná vpřed.

 

 

 

Proto se naučíme  „odlehčující sed dle Brůggera“.

 

 

 

1/ sedací plocha mírně skloněná vpřed

 

2/ kyčle o několik cm výše než kolena

 

3/ mezi stehny úhel 45 stupňů

 

4/ nohy pod koleny mírně zevně

 

5/ pánev překlopit lehce vpřed

 

6/ zdvihnout hrudník

 

7/ opravit držení hlavy – bradu lehce vpřed

 

8/ dýchání provádět do břicha

 

9/ ramena volně, dole a vzadu.   

 

 

 

 

Dynamický sed

 

 

 

Znamená to dlouhodobě nesetrvávat v jediné poloze – sedět neklidně, tzv. se vrtět. Existují židle, které jsou vybaveny dynamickým systémem – pružiny umožňují kmitání sedací plochy. Nebo využitím labilních sedacích ploch docílíte stejného efektu. Většinou máme klasické židle, a proto je dobré střídat sed v přední, střední a zadní poloze.

 

 

 

 

Využití pomůcek při sedu:

 

 

 

 

1/ sedací klín

 

2/ bederní polštářek

 

3/klekačka – pomůcka pro alternativní sed – trénink správného sedu / nepoužívat dlouhodobě/.

 

 

 

 

Vstávání ze sedu: 

 

 

 

 

Při správném vstávání ze sedu musíme těžiště těla přenést vpřed s napřímeným trupem / dlaně opřené o stehna/. Hýždě se zvedají ze sedadla a pohyb se musí uskutečnit v kyčlích / pracují svaly na zadní straně stehna/. Osa ohybu je v kyčelních kloubech nikoliv v bederní páteři!!!!

 

Dobré je začít se zvedat s 1 nohou nakročenou vpřed.

 

 

 

 

Předklon: 

 

 

 

 

Asi nejvíce ohrožuje naši bederní páteř mírný předklon s propnutými koleny. Proto je nutné se naučit správně rozložit těžiště při předklonu.

 

Mírně se rozkročte a nakročte chodidlem přední nohy o několik cm vpřed a opřete se jednou rukou o stehno. Tím odlehčíte páteři zátěž při ohýbání.

 

 

 

 

Zvedání a nošení břemen: 

 

 

 

 

Důležitou součástí našeho běžného dne je zvedání a nošení různých břemen. A je pravda, že to mnozí z nás dělají špatně. Ani si to moc neuvědomujeme, že tím zatěžuje naši páteř a pak to opravdu hodně bolí. Naučíme se jak to správně dělat!!!!

 

 

 

 

1/ rovná páteř - mírně pokrčené a rozkročené nohy, břemeno si dát co nejblíže k tělu, zadržet dech / tím zapnete břišní svaly/ a začnete zvedat břemeno pomocí svalů dolních končetin.

 

 

 

 

2/ ohnutá páteř – mírně nakročit, zapnout břicho a pánevní dno, proveďte výdech s heknutím začněte zvedat břemeno s napřimováním trupu / nad 30-45 stupňů  se zádové svaly vypínají/. Aktivují se svaly kyčle a zádové fascie. Vhodné je podepřít trup 1 rukou o stehno. Opět břemeno co nejblíže u těla.

 

Pokud možno nenoste břemena v záklonu, po jedné straně nebo v jedné ruce / např. těžký nákup/. 

 

 

Náhledy fotografií ze složky Škola zad - fotogalerie cvičení

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář